Jakou kliku zvolit pro dveře ve veřejném objektu?
Dveřní kování by nemělo být pouze designovým prvkem na dveřích. U veřejných projektů je důležitá i funkčnost a vysoká odolnost.
Na českém trhu je v současnosti v nabídce mnoho dveřních klik od různých výrobců a dodavatelů označených jako objektové.
Většinou je toto kování klasifikováno dle EN 1906 ve 3. nebo 4. objektové třídě. Tato třída požaduje mimo jiné parametry, aby kování při testování vydrželo minimálně 200 tisíc otevíracích cyklů. Tento požadavek splní drtivá většina testovaných kování a i ty levnější modely dveřních klik na trhu mají klasifikaci ve 3. objektové třídě a jsou nabízeny jako objektové.
Realita v provozu je ale jiná a teprve po instalaci kování na vytížené dveře se ukáže, jak odolné kování ve skutečnosti je.Deklarovaných 200 tisíc cyklů u dveřního kování je ve skutečném provozu vytížených dveří velmi málo.
Jaké vlastnosti sledovat u objektového kování
- Cerifikace dle EN 1906 minimálně 3. třída
- Klika pevně spojená s rozetou
- Záruka poskytovaná výrobcem. Čím delší, tím lepší
- Vyšší pořizovací náklady
Představte si například restauraci kam denně zavítá 200 lidí a spočítejme jaké je reálné zatížení dveří.
Za jeden den se vstupní dveře do restaurace musí otevřít minimálně 400x.
Za týden je to již 2800x, měsíčně 11200x, a ročně je to 134400 cyklů otevření dveří. Budeme-li uvažovat, že dveře jsou ještě osazeny samozavíračem je zatížení dveřních klik extrémní.
Důležité je tedy sledovat při výběru kování nejen to, jestli je kování testováno ve 3. nebo 4.objektové třídě ale kolik otevíracích cyklů deklaruje výrobce dveřního kování, případně jestli je poskytnuta delší záruka na funkčnost než standardních 24 měsíců.
- Architektonický styl vybrané budovy
- Potřebné rozměry dveřní stříšky
- Volný prostor nad vchodem do domu
- Typ zdiva a způsob montáže
- Cokoliv dalšího
TIP: Stáhněte si náš instalační postup v PDF, kde najdete podrobné informace k instalaci geobuněk a také dalších druhů protierozní ochrany na svazích.
Geotextilie je plošný nebo trojdimenzionální útvar z textilních materiálů používaný ve stavebnictví, který plní funkci výztuže, ochrany nebo filtru.